Στο κρισιμότερο ντέρμπι της χρονιάς η ομάδα των παμπαίδων του ΦΟΒ ηττήθηκε από τον Αιγέα με σκορ 61-51 πριν λίγο στο κατάμεστο Κλειστό Στάδιο Χίου. Η ήττα αυτή δεν έχει καμία σημασία καθώς τα παιδιά μας κράτησαν την διαφορά του 1ου αγώνα (+14) και είναι με το δεξί πόδι και εκτός απροόπτου Πρωταθλητές Χίου. Στην αρχή του παιχνιδιού η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Δ. Εσκίδης είδε τους παίχτες του να μάχονται, μειώνοντας την διαφορά και μπαίνοντας ισοπαλία στα αποδυτήρια. Τα βροντάδουσάκια μας στην επανάληψη προσπάθησαν να προηγηθούν αλλά ο Αιγέας μεγάλε το σκορ. Στο 4ο δεκάλεπτο μίλησε η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ καθώς παρόλο το άγχος και τα λάθη κατάφεραν και κράτησαν το τελικό αποτέλεσμα κάτω από τους 14 πόντους. Καλώς εχόντων  των πραγμάτων η επισημοποίηση της κατάκτησης και τα επινίκια θα γίνουν το ερχόμενο Σάββατο 8/6 στις 17:00 στο τελευταίο αγώνα της χρονιάς με την ομάδα του Νηρέα στην έδρα μας, το Φαφαλιείο Στάδιο. Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για την πρότυπη “διαφήμιση” του Χιώτικου μπάσκετ δείχνοντας το υψηλό επίπεδο που υπάρχει σ’αυτές τις κατηγορίες.

ΑΙΓΕΑΣ: Κ. Σερέπα 1, Ν. Σερέπας 44(1τρ), Αγγουλές 4, Ξυλάς 1, Παπασπανούδης 6, Ταουσανίδης 6

ΦΟΒ:  Κιρκινέζης 12, Τριπολίτης 2, Μ. Στείρος 14, Γ. Στείρος 11, Βασιλάκης 6, Σπυράκης 6