Πρίν λίγο, το τμήμα Ανδρών του ΦΟΒ ηττήθηκε με σκορ 78-64 απο τους Ίωνες για το θεσμό του κυπέλλου και αποκλείστηκε απο τον μεγάλο τελικό. Η ομάδα μας μπηκε δυναμικά στο παιχνίδι και δεν θύμιζε σε τίποτα το προήγουμενο ματς πριν 1 εβδομάδα για το πρωτάθλημα. Η σκληρή δουλεία που έγινε αυτές τις ήμερες φαινόταν να έπιανε τόπο καθώς ήμασταν καλύτεροι  σε όλη την διάρκεια αλλα δυστυχώς ήταν άκρως αδύνατο η αντιμετώπιση 5 εναντίον 7. Η διαιτησία των κύριων Μπαμπανιώτη και Μάσσα χαρακτηρίζεται άνιση, κρίνοντας όπως ήταν φυσικό το αποτελέσμα απο το 2ο κιόλας δεκάλεπτο σφυρίζοντας ανύπαρκτα φάουλ σε 3 βασικούς μας παίχτες, άδικες τεχνικές ποινές, κόψιμο αιφνιδιασμών των παιχτών μας λόγω ανούσιων τραυματισμών, καμια επαφή φαουλ υπερ μας κτλ. Ως αποτέλεσμα οι παίχτες μας ξεπέρασαν τα όρια τους και  ήρθε  η ψυχολογική και σωματική κόπωση στην τελευταία περίοδο όπου δεν κατάφεραμε να γυρίσουμε το ματς. Η τοπική επιτροπή οφείλει να μεριμνήσει ξανά τους λόγους που οι 3 καλύτεροι διαιτητές της Χίου δεν “σφυρίζουν” τα παιχνίδια ντέρμπι με τους Ίωνες διότι έτσι αδικούνται οι υπόλοιπες ομάδες. Οι αθλητές μας θα συνεχίσουν τις προπονήσεις και ενωμένοι θα καταφέρουν να συνεχίσουν τις καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, έχοντας πάντα τον τελικό μας στόχο. Το ΔΣ του ΦΟΒ θέλει να συχγαρεί τους αθλητές μας για την πορεία ως τώρα στο κύπελλο και για  την σημερινή τους υπερπροσπάθεια.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1: 20-20, 2: 23-14, 3: 19-14, 4: 16-16

ΙΩΝΕΣ: Αλεξάκης 8, Μουζακίτης 6, Γραικός 13, Σκορδάλης 19(3τρ), Μενδώνης 19, Σαμιώτης 6

ΦΟΒ: Πλατής 10 (1τρ), Πασπαλάς 20, Μοσχούρης 6, Λαζαρίδης 18, Στάθης 3, Αργυρούδης 2, Χαμέτης 5