Ντεμπούτο με ήττα ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις τα τμήματα του ΦΟΒ για το 2013 και πιο ειδικά η ομάδα Παίδων του ΦΟΒ ηττήθηκε απο τους μεγαλύτερους σε ηλικία παίχτες του ΝΟΘ με σκορ 49-42 στο Κλειστό των Καμποχώρων. Η ομάδα μας κατάφερε να ανταπεξέλθει πλήρως στις ιδιαιτερότητες του αγώνα, την πολύ ψηλή ομάδα των Θυμιανών, αλλά κάποιες λάθος φάσεις της στοίχισαν  το αποτέλεσμα. Τα παιδιά  του Βροντάδου προηγήθηκαν στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με σκορ 27-28 χρησιμοποιώντας το μεγάλο τους ατού την ταχύτητα, τις διεισδύσεις και τα εκτός πεδίας σουτ. Στην επανάληψη ίδια εικόνα, με τον Δ.΄Εσκίδη να κάνει συνεχές rotation στις θέσεις 4-5 λόγο των πολλών φάουλ που είχαν φορτωθεί οι ψηλοί μας. Από τα θετικά του παιχνιδιού, είναι φυσικά η ομαδικότητα, το πάθος για την νίκη σε άμυνα και επίθεση, που έδειξαν οι παίχτες μας και το έχουν αποδείξει καλύτερα στην κατηγορία των Παμπαίδων όπου συμμετέχουν βρίσκοντας τους ως τώρα στην 1η θέση. Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για το εκπληκτικό θέαμα που πρόσφεραν. Το Παιδικό μας τμήμα αγωνίζεται και αύριο (καιρού επιτρέποντος ) Κυριακή 12/1 στις 13.00 στο Φαφαλιειό Στάδιο με την ομάδα του Ομήρου.

ΝΟΘ: Εκατονάτης 3, Κάργας 8, Φρατζέσκος 7 (1), Χριστοδούλου 4, Κονσταντάς 27

ΦΟΒ: Κιρκινέζης 9 (1), Τριπολίτης 9 (2), Στείρος Μαν. 7, Βασιλάκης 7, Στείρος Γ. 10